TASARRUF BİLİNCİ

Sistemin amacı enerji verimliliği ve daha adil gider paylaşımıydı ve sistem birçok tartışmaya rağmen ortalama yüzde 41 oranında yakıt tasarrufu sağladı.

Isınma dönemi sonunda bu sektörün öncü kuruluşlardan DAF Enerji 2012 yılında sisteme kattığı binaların Doğalgaz Faturalarını analiz ederek sonuçları kamuoyuna duyurdu.

Fatura kıyaslamasına dayalı olarak yapılan araştırmaya göre 2012 Mayıs ayından itibaren pay ölçer montajı gerçekleştirilen binalarda sistemin ortalama yüzde 41 oranında Doğalgaz tasarruf gerçekleştirildiği kaydedildi.

İŞTE TASARRUF RAKAMLARI

Yapılan araştırmada 2011 yılı faturalarına ulaşılabilen çeşitli büyüklükteki 1.125 binada 27.995konut incelemeye alındı. Her bir binaya 2012 yılında gelen gaz faturası ile 2011 yılındaki aynı dönemine ait doğalgaz faturası m3 cinsinden kıyaslandı. Kıyaslamaya göre incelenen 1.125 binanın yüzde 42'sinin yüzde 20'ye kadar tasarruf ettiği, yüzde 40'ının yüzde 40'a kadar yüzde 18'nin ise yüzde 40 üzerinde tasarruf ettiği tespit edildi.

Firma yetkilileri ulaştıkları rakamlara göre bir konutun kış dönemi ortalama gaz tasarrufunun 276,40 metreküp olduğunu, sisteme geçen yarım milyona yakın konut için bu miktarın 138 milyon metreküpe tekabül ettiğini, 138 milyon metreküp doğalgazın TL karşılığının ise 150 milyon TL tasarruf anlamına gelmekte olduğunu belirttiler

Konu ile ilgili Firmanın Hizmet Grup Müdürü Özer Çiçek şöyle konuştu:

Ülkemizin ekonomik olarak büyümesine, sanayileşmesine ve yaşam koşullarının iyileşmesine paralel olarak enerji ihtiyacı sürekli olarak artıyor. Enerji üretiminde yerli kaynakları kullanamadığımız müddetçe enerjide dışa bağımlılığımız da artmaya devam edecek.

Bu duruma paralel olarak ülkemizde ithal edilen enerji hammaddesi talebi arttıkça fiyatların artması da engellenemeyecek bir durumdur. Bu da bizim doğalgaz enerjimizi tasarruf etmekten başka yolumuz olmadığını göstermekte.

Bizim yaptığımız, merkezi sitemle ısınan binalarda bireysel kontrol sağlayarak tasarrufa imkân tanımaktır. Tasarrufu yapacak olan bireylerin kendileridir. Biz bu sistemi kurmakla görevimizin bitmediğinin bilincindeyiz. Yaptığımız çeşitli analizlerle tasarrufun en uygun seviyeye yükseltilmesi için bina yöneticileri ve daire sakinlerinin bilgilendirilmesi uyarı mekanizmalarının geliştirilmesi öncelikli planlarımızın arasında yer alıyor.


Haberler

» DAF Enerji Sonicheat Ultrasonik Kalorimetre'sini tanıttı.

DAF Enerji ve Danfoss birlikteliğinin sonucunda ortak yürütülen proje ile DAF Enerji’nin yeni ultrasonik kalorimetresi DAF SonicHeat+ tanıtıldı. devamı »


» İTÜ Kariyer Zirvesi'ndeyiz

Kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanarak; ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlikte üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmek devamı »


» Avrupa Konutları Başakşehir Projesinde DAF Enerji'nin ısı istasyonları tercih edildi.

Artaş İnşaat imzası taşıyan Avrupa Konutları Başakşehir projesi 72 bin 706 metrekarelik arsa üzerine kuruluyor. devamı »


» İzmir Makine Mühendiisleri Odası'nda Isı İstasyonu Uygulamaları eğitimi

25 Mart cumartesi günü İzmir Makine Mühendisleri Odası’nda “Isı İstasyonu Uygulamaları” eğitimi gerçekleştiren DAF Enerji yaklaşık 50 kişinin katıldığı devamı »


Tüm Haberler »