ISI İSTASYONLARI

Isı istasyonu, merkezi sistemle ısıtılan yapılarda her daireye ayrı ayrı monte edilerek, kullanım sıcak suyunu ani ısıtma prensibiyle hazırlayan ve ısıtma sisteminin kontrolünü sağlayan çok fonksiyonlu bir ünitedir.

Isı istasyonları merkezi ısıtma sisteminde bir ara yüz  görevi üstlenerek o dairenin enerji merkezi olur.

 Kullanım Sıcak Suyu

  Kullanım Sıcak Suyu Re- Sirkülasyon Hattı

  Isıtma Sistemi

  - Radyatör

  - Yerden Isıtma

  - FCU

  - Konvektör

  Soğutma Sistemi

  Basınç ve Debi Düzenleyiciler

  Isı Sayacı ve Su Sayacı

 

Daf Hydrothem serisi ısı istasyonlarında kontrol hem hidrolik hem termostatik olarak yapılır.DF regulatör ile kullanım suyu ihtiyacıyla orantılı debi kontrolü yapılır vew termostatik sıcaklık kontrol vanası ile kullanım suyu istenilen sıcaklığa ayarlanabilir.İhtiyaç bittiğinde DF regulatör eşanjöre yönlendirmeyi sonlandırır.Böylece kullanım olamadığında eşanjör üzerinden sirkülasyon durur ve enerji kaybına sebep olmaz.

 

Çok katlı binalarda

Merkezden ısınan villalarda

Farklı ısı kaynaklarında

- Jeotermal

- Kojenerasyon

- Bölgesel ısıtma

- Doğalgaz, fuel oil, odun – kömür kazanları

 

 Konfor  

Isı istasyonlarında kullanım suyu sıcaklığı hidrolik, termal veya her iki etkenin beraber olduğu kontrol sistemleriyle, 20-70ºC arasında istenilen sıcaklığa ayarlanabilir. DAF Enerji ısı istasyonları debi değişimlerinden bağımsız olarak sabit kullanım suyu sıcaklığını garanti eder.Daire büyüklüğü ve oturan sayısına göre belirlenen sıcak su ihtiyacı, plakalı ısı eşanjörü vasıtasıyla bekleme süresine ihtiyaç duymadan karşılanır.Her bir odanın sıcaklığını kontrol edebilmek için termostatik radyatör vanalarının çalışma koşullarına uygun (optimum) ortamı sağlar.

 Güvenlik

Isı istasyonları enerji üretimi yapmaz, ısı merkezinden gelen sıcak suyu dairenin ihtiyacına göre kontrol ederek yönlendirirler. Bundan dolayı her daireye ayrı ayrı doğalgaz hattına ve bireysel bacaya ihtiyaç yoktur. Daire içerisinde bir yanma prosesi gerçekleşmez ve özel baca bulunmadığı için baca gazı zehirlenme riski yoktur. 

 İşletme ve Bakım

İstasyon üzerindeki tüm borular AISI 316 kalite paslanmaz çelikten ve diğer tüm montaj ekipmanları MS58 pirinç ve AISI 316 kalite paslanmaz malzemeden üretilip korozyona karşı yüksek dayanım sağlar.Isı istasyonlarında paslanmaya ve kireçlenmeye karşı dayanıklı, bakır lehimli AISI 316 kalite paslanmaz çelik malzemeden, uluslararası normlara uygun olarak üretilmiş plakalı ısı eşanjörleri kullanılır. Bunun yanında sistem tasarımında gözetilen hidrolik bağlantı ve termal denge kireç taşı oluşumuna karşı koruma altına alınmıştır.

 Sağlık

Kullanım sıcak suyu depolaması olmayıp, ihtiyaç anında hazırlandığı için “Lejyonella” riski ortadan kalkar.

 Yatırım

 

Kullanım sıcak su ihtiyacının ısı istasyonları ile karşılandığı binalarda 3 ana kolona ihtiyaç vardır.

- Enerji merkezinden geliş
- Enerji merkezine dönüş
- Soğuk su şebeke geliş

Kullanım sıcak suyu; ihtiyaç anında ısı istasyonunda hazırlandığı için, boyler, sıcak su pompası, pompa panosu, boyler kalorimetreleri, sıcak su sayaçları gibi ekipmanlara gerek kalmaz.

 


Haberler

» DAF Enerji Sonicheat Ultrasonik Kalorimetre'sini tanıttı.

DAF Enerji ve Danfoss birlikteliğinin sonucunda ortak yürütülen proje ile DAF Enerji’nin yeni ultrasonik kalorimetresi DAF SonicHeat+ tanıtıldı. devamı »


» İTÜ Kariyer Zirvesi'ndeyiz

Kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanarak; ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlikte üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmek devamı »


» Avrupa Konutları Başakşehir Projesinde DAF Enerji'nin ısı istasyonları tercih edildi.

Artaş İnşaat imzası taşıyan Avrupa Konutları Başakşehir projesi 72 bin 706 metrekarelik arsa üzerine kuruluyor. devamı »


» İzmir Makine Mühendiisleri Odası'nda Isı İstasyonu Uygulamaları eğitimi

25 Mart cumartesi günü İzmir Makine Mühendisleri Odası’nda “Isı İstasyonu Uygulamaları” eğitimi gerçekleştiren DAF Enerji yaklaşık 50 kişinin katıldığı devamı »


Tüm Haberler »