M BUS KONTROL SİSTEMLERİ

M-bus sistemine takılan tüm sayaçlar aşağıdaki yollarla merkezi olarak okunabilir: ya doğrudan sayaçtan ya da harici bir merkezi kontrol cihazına veri aktarımı yapılarak. Kullanıcıların yaşam kalitesini yükseltir ve binanın enerji dengesini daha esnek bir şekilde gözlemlemenizi sağlar. M-bus, TS EN 1434-3 standardına uygun haberleşme protokolüdür ve sayaç bilgilerinin aktarılması için kullanılır.

Merkezi ısıtma, merkezi sıcak su kullanımı ve merkezi soğuk su kullanımı olan yerlerde, tüketim değerlerini ölçen ve M-bus ara yüzüne sahip sayaçların tek merkezden okunması amaçlı uygulanır.

Binaların şaftlarından bir M-bus iletişim hattı (tek bir hat) çekilir. Tüm sayaçlar M-bus ana iletişim hattına paralel olarak bağlanır. M-bus ana iletişim hattı ise tek bir girişle okuma merkezinde bulunan konvertöre bağlanır.

Konvertör sayesinde tüm sayaçların bilgileri 0,5 sn.de ve 0 doğruluk oranı ile okunmuş olur. Daha sonra isteğe bağlı olarak istenirse tek noktadan istenirse, M-Bus konvertör modülüne bağlanan GSM modülü ile beraber, tüm sayaçların bilgileri dünyanın her hangi bir yerinden de okunması mümkün hale gelir.

Pulse çıkışlı kullanılan otomasyon sistemlerinden farklı olarak; her sayaç için ayrı ayrı iletişim hattına gerek yoktur.

M-bus protokolünde, tek bir ana iletişim hattı kullanılır. Bu tek iletişim hattı sayesinde tüm cihazların verilerini tek merkezde toplamak kolaydır. Uygulaması basit ve ilk yatırım maliyeti düşüktür.

Arıza durumunda, arızalı olan yer m-bus sistemi ile tespit edilir ve kolayca müdahale edilir. Bu nedenlerden dolayı, işletme maliyeti düşüktür.

1997 yılında standartlaştırılan m-bus protokolü TS EN 1434-3 normuna uygundur. Böylece okuma hizmeti için tek bir kuruluşa bağımlılık yoktur. Kullanıcı kendi yönetim personeli ile veya okuma yetkisine sahip her işletmeden okuma ve gider bildirimi alma özgürlüğüne sahiptir.

İstenilen zamanda, istenilen merkezden okuma yapmak mümkündür.

M-bus ile okumada, sayaçlardaki muhtemel arıza ve aksaklık bilgisini bildirmekle kalmaz, arızanın nerede olduğunu da belirtir.

M-buslı sayaçlardan güncel veriler alınabilir.

Okuma hızı yüksektir.

Bina mimari yapısı okuma hızına etki etmez.

Veriaktarımında 0 güvenilirlik vardır.

Binaların şaftlarından bir m-bus iletişim hattı ( tek bir hat) çekilir. Tüm sayaçlar m-bus ana iletişim hattına paralel olarak bağlanır. M-bus ana iletişim hattı ise tek bir girişle okuma merkezinde bulunan konvertöre bağlanır.

Topoloji yani iletişim hattının bağlantı yapısını farklı çeşitlerde yapmak mümkündür. Bunlar; yıldız, ağaç ve çizgi (lineer) yapılarıdır. Toplam ana hat uzunluğu şartlara bağlı olarak 4 km'ye kadar uzunlukta olabilir.

 

 


Haberler

» DAF Enerji Sonicheat Ultrasonik Kalorimetre'sini tanıttı.

DAF Enerji ve Danfoss birlikteliğinin sonucunda ortak yürütülen proje ile DAF Enerji’nin yeni ultrasonik kalorimetresi DAF SonicHeat+ tanıtıldı. devamı »


» İTÜ Kariyer Zirvesi'ndeyiz

Kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanarak; ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlikte üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmek devamı »


» Avrupa Konutları Başakşehir Projesinde DAF Enerji'nin ısı istasyonları tercih edildi.

Artaş İnşaat imzası taşıyan Avrupa Konutları Başakşehir projesi 72 bin 706 metrekarelik arsa üzerine kuruluyor. devamı »


» İzmir Makine Mühendiisleri Odası'nda Isı İstasyonu Uygulamaları eğitimi

25 Mart cumartesi günü İzmir Makine Mühendisleri Odası’nda “Isı İstasyonu Uygulamaları” eğitimi gerçekleştiren DAF Enerji yaklaşık 50 kişinin katıldığı devamı »


Tüm Haberler »