SERVİS HİZMETLERİ

DAF Enerji satışını ve kurulumunu yaptığı tüm ürünlerin teknik desteğini vermektedir. Müşterilerimizden gelen şikâyetler ve arıza talepleri Hizmet Grubumuz tarafından değerlendirilmekte, müşterilerimiz ürünlerin kullanımı konusunda bilgilendirilmekte ve gerekli durumlarda tamir ve ürün değişimi işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Kolay Erişim

Servis ekibimize telefon, web sitesi, e-posta, gibi her türlü kanaldan ulaşabilirsiniz. Bu kanallardan hizmet veya ürünlerimizle ilgili şikayet ve önerilerinizi bildirip bilgi ve servis alabilirsiniz.

Müşteri Şikayetleri ve Önerileri

Ekibimiz sizlerden gelen şikayet ve önerileri kayıt altına almakta ve değerlendirmektedir.

Ürün arızaları, radyatör değişimi, pay ölçer mührünün kırılması ve benzeri durumlarda bize ulaştığınızda görevli ekibimiz tarafından sorunla ilgili detaylı bilgiler alınır. “Arızanın Tanımı”, “Etkileri” ve “Arızanın Muhtemel Nedenleri” bilgileri sizinle paylaşılarak gerek görüldüğü takdirde uygun bir randevu alınır. Sorun yerinde incelenip gerekli servis tarafımızca verilmiş olur.


Haberler

» DAF Enerji Sonicheat Ultrasonik Kalorimetre'sini tanıttı.

DAF Enerji ve Danfoss birlikteliğinin sonucunda ortak yürütülen proje ile DAF Enerji’nin yeni ultrasonik kalorimetresi DAF SonicHeat+ tanıtıldı. devamı »


» İTÜ Kariyer Zirvesi'ndeyiz

Kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanarak; ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlikte üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmek devamı »


» Avrupa Konutları Başakşehir Projesinde DAF Enerji'nin ısı istasyonları tercih edildi.

Artaş İnşaat imzası taşıyan Avrupa Konutları Başakşehir projesi 72 bin 706 metrekarelik arsa üzerine kuruluyor. devamı »


» İzmir Makine Mühendiisleri Odası'nda Isı İstasyonu Uygulamaları eğitimi

25 Mart cumartesi günü İzmir Makine Mühendisleri Odası’nda “Isı İstasyonu Uygulamaları” eğitimi gerçekleştiren DAF Enerji yaklaşık 50 kişinin katıldığı devamı »


Tüm Haberler »